Ponadczasowa elegancja czyli o żaluzjach plisowanych

Żaluzje plisowane są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie osłon okiennych. Ich nowoczesność wynika przede wszystkim z niespotykanego dotąd sposobu w jaki zostały zaprojektowane. W żaluzjach plisowanych materiał zakrywający okna możemy ustawić w dowolnym punkcie – w części górnej szyby, dolnej, pośrodku lub zakryć/odsłonić całość. Plisy nadają osłonom wyjątkowy wygląd, a różne możliwości ich ustawienia sprawiają, że przestrzeń okienna tworzy oryginalną całość.

Decyzja związana z tym co będzie osłaniało okna jest jedną z najważniejszych przy projektowaniu czy remontowaniu domu/mieszkania. Osłony muszą być funkcjonalne tj. skutecznie chronić pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz pasować do całości wystroju. Żaluzje plisowane wyróżnia subtelność, która sprawia, że nie będą dominować we wnętrzu, nawet kiedy mamy w nim duże przeszklenia. To wiąże się także z ich kolejną zaletą, można je dopasować do okien nietypowych – np. dużych, łuków, dachowych, ogrodów zimowych.

Żaluzje plisowane w praktyce

 

Oryginalny wygląd i funkcjonalność to podstawowe zalety żaluzji plisowanych, jednak nie można zapominać o łatwości ich montażu i umiejętności wkomponowania się w przestrzeń okna.

Przy tego rodzaju żaluzjach nie ma kasety, do której zwijany jest materiał. Montowane są między listwy przyszybowe lub bezinwazyjnie za pomocą specjalnych uchwytów. Osprzęt, który utrzymuje materiał żaluzji zajmuje niewiele miejsca, a materiał bardzo dokładnie przylega do okien. Możliwość ustawienia materiału żaluzji w dowolnej przestrzeni szyby nie tylko wpływa na niebanalny wygląd okna, ale także pozwala skutecznie chronić wnętrza przed nagrzaniem. W zależności od kąta padania światła możemy przesłonić okno zostawiając jednak odsłoniętą, dowolną jego część – czyli chronimy się przed słońcem, ale jednocześnie korzystamy z dziennego światła w takim stopniu, w jakim w danej chwili chcemy i potrzebujemy.

Ważną kwestią przy wyborze osłon jest dobór ich kolorystyki i właściwości materiałów (zaciemnianie). Przy żaluzjach plisowanych mamy szeroki wybór w obu kwestiach. Kolory osprzętu są tak skomponowane, aby każdy mógł dopasować je do wystroju swojego wnętrza. Podobnie jest jeśli chodzi o materiał żaluzji. Każe pomieszczenie w domu spełnia inne funkcje. Tym samym np. w pokoju dziennym czy kuchni chcemy mieć więcej światła, a z kolei w sypialni potrzebujemy większego zaciemnienia. W pokoju dziecięcym natomiast możemy chcieć nieco więcej kolorowego szaleństwa. Kolorystyka plis pozwala nam zaspokoić wszystkie te potrzeby. Możemy wybrać barwy od jasnych przez kolorowe aż do całkowicie zaciemniających dopasowując całość i do wystroju i do charakteru pomieszczenia.

Istotną informacją jest to, że materiał żaluzji plisowanych jest antystatyczny. Zapobiega to osiadaniu kurzu. Jednak od czasu do czasu należy przetrzeć go wilgotną szmatką lub uprać (to lepiej powierzyć profesjonalnej firmie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *