słonko zagląda przez okno

Jakie rolety wybrać na upały?

Choć polskie lato nadal może zaskoczyć dniami, w czasie których nieustannie pada deszcz, piękna, słoneczna pogoda jest zjawiskiem, z którym coraz częściej mamy do czynienia. Nic więc dziwnego, że o zaciemnianiu wnętrz nie mówi się wyłącznie jako o zachciance. W pewnych okolicznościach staje się ono koniecznością. Szukając sposobów na radzenie sobie z wysokim nasłonecznieniem, coraz częściej zwracamy się ku roletom. Rodzi się pytanie o to, czy są nam one w stanie w ogóle pomóc, a jeśli tak – które z nich są najbardziej wartościowe.

Rolety a ochrona wnętrza przed ciepłem

Choć rolety często są promowane jako rozwiązania, które mogą pomóc nam w radzeniu sobie z wysokimi temperaturami, dobrze jest pamiętać o tym, że nie wszystkie posiadają tego rodzaju właściwości. O tym, czy mamy do czynienia z produktem wartościowym pod tym względem, czy też nie, decyduje przy tym nie jego nazwa, ale przede wszystkim to, z jakiego tworzywa został on wykonany. Standardowe rolety stosowane wewnątrz domów i mieszkań są wykonane z delikatnych tkanin. Wyglądają pięknie, trudno jednak liczyć na to, że pomogą nam w walce z promieniami słońca.

Problemem jest w ich wypadku przede wszystkim to, że płócienne materiały zwyczajnie nie mają takiej funkcji do spełnienia. Ich naczelnym zadaniem jest chronienie mieszkańców przed promieniami słonecznymi, które wpadają do pomieszczenia. Można zatem porównać je do parasoli. Zapewniają cień, nie chronią jednak przed gorącem. Nie oznacza to jednak, że w nierównej walce z gorącem nie mamy żadnych szans. Tam, gdzie nie sprawdzają się rolety wewnętrzne, pomóc mogą przecież ich zewnętrzne odpowiedniki. Szczególnie dobrym rozwiązaniem wydają się być modele wykonane z aluminium i dodatkowo wypełnione pianką izolacyjną. Niewielkie szczeliny zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a pianka sprawia, że wysoka temperatura nie dostaje się do wnętrza.

Jak wybrać rolety zewnętrzne, które ochronią nas przed upałem?

słoneczny dzieńGdy wiemy już, że wsparcia w walce z upałem powinniśmy szukać analizując możliwości rolet zewnętrznych, nie pozostaje nam już nic innego poza wizytą w sklepie, w którym można zaopatrzyć się w nie. Czy jednak takie podejście jest właściwe? Wiele wskazuje na to, że należy podchodzić do niego z pewną ostrożnością. Nie każda roleta jest tak samo solidnym rozwiązaniem, szukając tych najlepszych warto więc nie kierować się jedynie ich ceną. Dobrym pomysłem jest, w pierwszej kolejności, analizowanie opinii na temat poszczególnych producentów rolet. Doświadczenie, wbrew obawom wielu osób, zwykle nie oznacza przecież stagnacji, ale przeciwnie – dążenie do wprowadzania w życie innowacji.

Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne chronią zresztą wnętrze domu nie tylko przed wysokimi temperaturami. Można liczyć na nie także wtedy, gdy chcemy ograniczyć do minimum dostawanie się do niego światła słonecznego. Najlepsze modele aluminiowe są w stanie obniżyć temperaturę o co najmniej kilka stopni. Rosnące zainteresowanie takimi rozwiązaniami przyczynia się zresztą do tego, że w ofercie wielu firm zaczynają pojawiać się specjalne modele dedykowane właśnie osobom, które mają dość upałów panujących nie tylko na zewnątrz, ale i w mieszkaniu. Przeważnie montuje się je w sypialniach, gdzie wysoka temperatura może wpływać niekorzystnie na komfort snu. Zewnętrzne rolety aluminiowe są jednak wysoko cenione także w gabinetach, w których pracuje się przecież bez względu na panujące za oknem warunki. Ich dodatkową zaletą jest odbijanie promieni słonecznych jeszcze zanim te ostatnie dotrą do powierzchni oszklenia. Powietrze między szybami nie rozgrzewa się, a osoba przebywająca w pomieszczeniu nie zmaga się z odbitym światłem słonecznym.

Co zamiast rolet?

Jeśli, z różnych przyczyn, nie możemy zdecydować się na rolety zewnętrzne, a ich wewnętrzne odpowiedniki nie chronią przed upałem, dobrym pomysłem może okazać się inwestycja w żaluzje aluminiowe. Także w tym przypadku możemy cieszyć się z tego, że promienie słoneczne będą odbijać się od ich powierzchni. Żaluzje nie są tak skuteczne, jak najlepsze rolety aluminiowe, są jednak w stanie dać odrobinę wytchnienia w ciepłe, letnie dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.