Jak czyścić rolety plisowane

Spośród wielu rodzajów osłon okiennych bardzo chętnie wybierane są rolety plisowane. Nic w tym dziwnego, ponieważ oprócz tego, że świetnie radzą sobie z przysłanianiem okna to dodatkowo od wszystkich innych rodzajów odróżnia je niezwykły design.

Plisy cechują się bogatym wzornictwem, dzięki czemu mogą być wspaniałą dekoracją okienną, której pozazdrości nam każdy. Rolety plisowane wyróżnia wyjątkowa konstrukcja, bowiem chodzi tutaj o tzw. harmonijkę. Najbardziej popularne są plisy wolnowiszące lub umieszczone w prowadnicach. Decydując się na zakup rolet, można wybrać dwufunkcyjne bądź jednofunkcyjne, wszystko zależy od naszych preferencji. Plusem z posiadania rolet dwufunkcyjnych jest to, że można zwijać je w obu kierunkach. Dzięki temu jest możliwość odsłonięcia okna częściowo od góry, częściowo od dołu, a nawet z obydwu stron jednocześnie.

Przy wyborze rolet jednofunkcyjnych nie mamy już tak dużego pola do popisu, ponieważ zwijają się one tylko od dołu ku górze. Rolety plisowane nadają się zarówno do mieszkań, jak i biur. Śmiało można dopasować je do okien o nietypowych kształtach, np. okrągłych, trójkątnych.  Posiadacze rolet plisowanych powinni wiedzieć w jaki sposób je czyścić, taka wiedza pozwoli na jak najdłuższe zachowanie ich w dobrym stanie. Tak jak dbamy o czystość okien to tak samo powinniśmy zadbać o nasze rolety, by mogły służyć nam latami. Przede wszystkim zanim przystąpimy do ich czyszczenia powinniśmy dowiedzieć się z jakiego materiału są wykonane. Dzięki tej wiedzy będzie można dobrać odpowiedni sposób czyszczenia i przeznaczone do tego celu środki.

Plisy to rodzaj osłon okiennych, które nadają się do wielu pomieszczeń, można je dopasować do większych okien, nawet dachowych. Materiał z jakiego są wykonane musi być solidny i trwały. Najczęściej jest to materiał syntetyczny, a żeby nadać mu kształt harmonijki to poddaje się go termicznemu plisowaniu. Dzięki takiemu zabiegowi długo roleta długo zachowuje swój kształt na długi czas, a dodatkowo czyszczenie nie powinno sprawiać problemów. Plisy to jedne z niewielu osłon, które można po prostu zdjąć z okna i po prostu wyprać. Raczej nie nadają się do prania w pralce, jednak z powodzeniem można wyczyścić je ręcznie. Należy pamiętać, aby nie moczyć rolet w zbyt gorącej wodzie, ponieważ mogłoby to wpłynąć na zmianę kształtu rolet i niestety harmonijka rozprostowałaby się. Po czyszczeniu nie należy używać żelazka, ponieważ wysoka temperatura zniszczyłaby strukturę materiału.

Jeśli boimy się sami zabrać za pranie rolet to warto zlecić taką usługę specjalistycznej firmie, która wykona to profesjonalnie. Jeśli sami podejmujemy się tego zabiegu to w pierwszej kolejności należy ściągnąć z okna osłony. Następnie nalewamy chłodnej wody do wanny z niewielką ilość detergentu i moczymy w niej rolety przez kilkanaście minut. Najważniejsze jest, by woda z płynem dotarła do każdego miejsca rolety. Po odpowiednim czasie spłukujemy detergent czystą wodą, pamiętając o tym, aby nie używać zbyt silnego strumienia wody. Kiedy materiał jest już dokładnie wypłukany to można powiesić osłony na okno, a następnie złożyć materiał i pozostawić tak na 12-24 godziny. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że tkanina zachowa swój kształt.

Tak jak widać czyszczenie plis nie wymaga większego wysiłku, więc wybór tego rodzaju osłon okiennych jest dobrym rozwiązaniem. Decydując się na ich zakup mamy do wyboru bogatą gamę kolorów , zaczynając od jasnych barw, poprzez odważne pastelowe, po stonowane, ciemne barwy. Dzięki swojemu oryginalnemu designowi pasują do każdego wnętrza nadając mu wyjątkowy styl. Ich funkcjonalność polega na ochronie przeciwsłonecznej i w tej kwestii sprawdzają się świetnie. Dobrze osłaniają okno, dzięki czemu chroniona jest nasza prywatność i nie musimy martwić się ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Plisy to bez wątpienia najciekawszy sposób na odświeżenie wyglądu mieszkania, spełniają swoją rolę dekoracyjną, eliminując potrzebę umieszczania w oknach dodatkowych dekoracji w postaci firan i zasłon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *